Aloes - przyjazna roślinka


Hej! Dzisiaj chcę wam powiedzieć troszkę o zastosowaniu i właściwościach, jakie posiada aloes. W obecnych czasach jest to dosyć popularna roślina czy też kosmetyki wytworzone z niej. Parę lat temu kupiłam Aloes Vera, jako roślinka w doniczce i tak do tej pory hoduję. Jest bardzo przydatny, używam go do kilku rzeczy, a on bardzo szybko rośnie, czasem nie nadążam go obcinać.

Co jest w aloesie?

Miąższ znajdujący się w liściach aloesu jest jego najcenniejszym elementem. W 96% procentach składa się z wody. Miąższ w liściach aloesu bogaty jest m.in. w:
  •          polisacharydy,
  •          tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe: arachidonowy, kaprylowy, linolowy, linolenowy, palmitynowy, stearynowy,
  •          kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy, cynamonowy) oraz kwas salicylowy,
  •          enzymy roślinne,
  •          aminokwasy egzo- i endogenne,
  •          beta-karoten, witaminy z grupy B, C,
  •          sole mineralne m.in. wapnia, cynku, fosforu, żelaza, potasu, manganu,
  •          biotynę,
  •          kwas foliowy,
  •          przeciwutleniacze w tym polifenole.

Jakie ma właściwości lecznicze?

Aloes od dawna jest wykorzystywany w medycynie, tutaj stosuję się go, jako zagęszczony lub wysuszony sok z liści aloesu. Dzięki wysokiej zawartości polisacharydów aloes może wspomagać leczenie takich schorzeń układu trawiennego, jak różne stany zapalne, czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Zawarte w aloesie antrachinony stymulują jelita do pracy, wspomagając metabolizm i zapobiegając zaparciom. Właściwości przeciwzapalne aloesu wykorzystuje się, jako wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Wyciąg z aloesu wzmaga produkcję żółci, dlatego może być stosowany wspomagająco przy zaburzeniach wątroby. Zwiększa również produkcję soku żołądkowego, zatem może być skutecznym środkiem na pobudzenie łaknienia. Korzystne działanie na stan skóry skłoniło badaczy do sprawdzenia właściwości aloesu przy niektórych schorzeniach. Miejscowe stosowanie żelu aloesowego może być pomocne w leczeniu łagodnej i średnio nasilonej łuszczycy. Działa on, bowiem przeciwzapalnie i antyseptycznie. W medycynie ludowej zaleca się używanie wyciągu z aloesu do łagodzenia nieprzyjemnych skutków ukąszeń i użądleń owadów.

Aloes i kosmetyka?

Zawarty w aloesie kwas salicylowy zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Polisacharydy stymulują produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran i regenerację uszkodzonej skóry. Aloes łagodzi również podrażnienia, a także nawilża i ujędrnia skórę.

Domowy aloes

Jak już pisałam, bardzo często wykorzystuje aloes. Odkrawam liść od roślinki, potem przekrawam na pół i ścieram jego wewnętrzny sok. Robię z niego maseczki na twarz, na ciało oraz na włosy. Dzięki niemu cera jest nawilżona, a włosy delikatniejsze oraz lepiej się układają. Można nim również smarować stłuczenia i poparzenia słoneczne - zmniejszy ból i przyspieszy gojenie. Genialnie się sprawdza, jako płyn do demakijażu. Jeśli sok z aloesu jest zbyt gęsty wtedy rozcieńczam go kilkoma kroplami wody.


Polecam wam z całego serduszka zaopatrzyć się w kosmetyki z aloesem, ale jeśli lubicie hodować roślinki tak jak ja to polecam kupić właśnie roślinkę w doniczce. Jest to nie wielki koszt, a aloes nie ma też dużych wymagań. Trzeba pamiętać o częstym podlewaniu, a bardzo szybko będzie rósł.
Wiki!

Komentarze

  1. Bardzo lubię aloes w każdej formie. Wszelkiego rodzaju balsamy i żele z tą rośliną sprawdzają się u mnie świetnie, a soki aloesowe są przepyszne!

    Carrrolina Blog-klik

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam sok z aloesem! ;)
    Pozdrawiam ;*

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty