Joga, czy popularne mity są prawdziwe?

Dziś spróbuję rozwiać kilka mitów, z którymi spotykają się osoby chcące zacząć swoją przygodę z jogą. W tym tekście przejdziemy przez popularne stwierdzenia i sprawdzimy czy są prawdziwe.

Jestem nierozciągnięta i nie umiem stać na głowie, to znaczy, że joga nie jest dla mnie

W dobie mediów społecznościowych, po wpisaniu frazy „joga” wyskakują nam piękne zdjęcia robione wśród zagranicznych krajobrazów, do których jogini pozują w najbardziej wyszukanych pozach. Przez to możemy wywnioskować, że joga jest bardzo trudna i dla osób o dużej sprawności fizycznej. Wszelkie mostki, stania na rękach, pozycja kruka itp. pięknie wyglądają na Instagramie, ale czy naprawdę tak wygląda codzienna praktyka jogi?

Absolutnie nie! Podczas naszej codziennej praktyki wcale nie musimy stawać na rękach czy robić szpagatów. Praktykę dostosowujemy pod siebie, każdą pozycję możemy modyfikować tak by była dla nas bezpieczna i wygodna. Także nasz brak rozciągnięcia i sztywność ciała w niczym nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie joga jest właśnie po to by te przeszkody niwelować i poprawiać naszą mobilność zarówno na macie jak i w codziennym życiu.

To jest joga

To też jest joga

Joga jest powolna i nudna

Obecnie mamy kilkanaście odmian jogi. Od bardzo spokojnej, powolnej i relaksującej Yin Jogi cechującej się dłuższym trwaniem w jednej pozycji, przez Ashtanga Jogę, która opiera się na stałej sekwencji asan powtarzanej podczas każdej praktyki kończąc na Aerial Jodze polegającej na ćwiczeniach w powietrzu na chuście przyczepionej do sufitu. Każda z odmian jogi bazuje jednak na tym samym, czyli na świadomym oddechu, który pozwala nam się rozluźnić i uspokoić. Także, jeśli „klasyczna” joga na macie jest dla was za prosta, bądź zwyczajnie wieje nudą możecie spróbować latania w powietrzu, lub praktyki Bikram jogi polegającej na praktyce w ciepłym pomieszczeniu i gwarantuję wam, że wtedy już nudy nie będzie.

Tylko osoby młode i szczupłe mogą ćwiczyć jogę

Uwaga zaskoczenie, wcale nie. Gdy wchodzę na stronę szkoły jogi w moim mieście, widzę głównie starsze panie biorące udział w zajęciach, robiące psa z głową w dół aż miło. Ponownie, praktykę możemy dostosować do siebie, a to znaczy, że joga może być praktycznie dla wszystkich. Poza tym joga działa leczniczo np. niweluje lub skutecznie zmniejsza wszelkie bóle kręgosłupa, dlatego może być świetną terapią.

Idealnym przykładem jest Tao Porchon-Lynch, która dożyła pięknego wieku 101 lat, niestety zmarła w lutym tego roku. Jej mottem były słowa „Nie ma rzeczy niemożliwych”. Od 1982 roku wykształciła ponad stu mistrzów jogi. W maju 2012 roku. Guinness World Records uznała ją za najstarszego na świecie instruktora jogi miała wtedy 93 lata.

Joga jest tylko dla kobiet

Gdy zagłębimy się w historię, dowiemy się, że kiedyś jogę praktykowali tylko mężczyźni. Joga na pierwszy rzut oka może wydawać się mało męska, natomiast ten pogląd każdy zmieni natychmiastowo po tym jak wypoci się solidnie podczas praktyki i poczuje każdy mięsień w ciele. Joga może być też bardzo dobrym uzupełnieniem treningów na siłowni czy biegania, rozciągnie jest bardzo ważne dla regeneracji mięśni a przecież joga właśnie to nam daje. Co najważniejsze żyjemy w bardzo zabieganych i stresujących czasach, każdy z nas potrzebuje relaksu i odprężenia.

Joga to drogi sport

Nie dziwi mnie to, nawet w moim ostatnim poście pisałam o tym jak drogie potrafią być maty do jogi. Dodajmy do tego ceny karnetów i pół wypłaty nie ma, ale jest nadzieja dla naszego portfela. Jogę bez przeszkód można praktykować w domu korzystając z filmów na YouTube. Maty na dobrą sprawę też nie potrzebujemy wystarczy nam dywan, a jeśli już czujemy, że potrzeba nam maty to możemy znaleźć całkiem fajne nawet w marketach.

Mam nadzieję, że tych kilka przykładów pokazało Wam, że joga naprawdę jest dla wszystkich i nie ma się, czego bać tylko zaczynać i czerpać przyjemność. Słyszeliście kiedyś, któryś z tych mitów, co o tym myślicie?

Komentarze

 1. Może zacznę ćwiczyć jogę zamiast rozciągania po treningu :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że jest aż kilkanaście odmian jogi. Chyba jednak to nie jest opcja dla mnie, bo ja nawet rozciągania po treningu nie lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przez kwarantanne itd od marca zaczęłam ćwiczyć jogę w domu i się uczyć, super jeest :D

  rilseeee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Joga jest świetna :) Zawsze tak uważałam, chodź to zajęcia nie dla mnie. dla mnie idealne są ćwiczenia korekcyjne :D Jednak miło jest poczytać o tym, co cie interesuje. Może znajdę jakąś odmianę dla siebie :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja za jogą nie przepadam bo wolę dynamiczne sporty jednak uważam, że jest świetna i dla każdego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie, każdy z tych mitów jest popularny i może zniechęcić do praktykowania jogi. Dlatego dobrze, że je obalasz :) Sama praktykuję jogę od jakiegoś czasu i ma ona zbawienny wpływ zarówno na moje ciało, jak i mojego ducha ^_^

  OdpowiedzUsuń
 7. INSTEAD OF GETTING A LOAN,, I GOT SOMETHING NEW
  Get $5,500 USD every day, for six months!

  See how it works

  Do you know you can hack into any ATM machine with a hacked ATM card??
  Make up you mind before applying, straight deal...

  Order for a blank ATM card now and get millions within a week!: contact us
  via email address::{Universalcardshackers@gmail.com}

  We have specially programmed ATM cards that can be use to hack ATM
  machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at
  stores and POS. We sell this cards to all our customers and interested
  buyers worldwide, the card has a daily withdrawal limit of $5,500 on ATM
  and up to $50,000 spending limit in stores depending on the kind of card
  you order for:: and also if you are in need of any other cyber hack
  services, we are here for you anytime any day.

  Here is our price lists for the ATM CARDS:

  Cards that withdraw $5,500 per day costs $200 USD
  Cards that withdraw $10,000 per day costs $850 USD
  Cards that withdraw $35,000 per day costs $2,200 USD
  Cards that withdraw $50,000 per day costs $5,500 USD
  Cards that withdraw $100,000 per day costs $8,500 USD

  make up your mind before applying, straight deal!!!

  The price include shipping fees and charges, order now: contact us via
  email address:::::: {Universalcardshackers@gmail.com}
  Whatsapp:::::+31687835881
  ®

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty